Falcovi přátelé: Udo Jürgens a Niki Lauda

07.12.2009 22:34

Kdo to vlastně je udo jürgens?

Udo Jürgens, vlastním jménem Udo Juergen Bockelmann (* 30. září 1934, Klagenfurt, Rakousko) je rakouský zpěvák a skladatel z oblasti popmusic, jehož popularita trvá už více než 50 let. Jeho první významný hit "Jenny" vyšel v roce 1959 a okamžitě obsadil první přičky německé i rakouské hitparády.

V roce 1992 jeho koncert ve Vídni navštívilo 220 000 diváků, což je jedna z nejvyšších účastí v Evropě.

Doposud složil více než 900 písní a prodal okolo 105 miliónů nosičů, čímž se zařadil mezi nejúspěšnější světové hudebníky. Jeho hity jako "Ein ehrenwertes Haus", "Siebzehn Jahr, blondes Haar"  nebo "Ich war noch niemals in New York" jsou považovány za evergreeny, a dočkaly se několika cover verzí. Udo Jürgens se v roce 1978 přestěhoval z rakouského Kitzbühelu do Curychu, a dnes je śvýcarským občanem. Stejně tak v tomtéž roce změnil i svůj management. Hanse R. Beierleina, který dodnes tvrdí, že ho objevil a udělal z něj onou světovou hvězdou, nahradil Freddym Burgerem, žijícím v Curychu, který jeho další kariéře velice pomohl a je dodnes jeho výhradním manažerem.

Příznivý ohlas u dětského publika zaznamenalo nazpívání úvodní znělky německé verze amerického animovaného seriálu Tom a Jerry Vielen Dank für die Blumen (1981)

V roce 1967 si zahrál sám sebe v prvním dílu seriálu československé televize Píseň pro Rudolfa III. s písní Sag mir wie. V tomtéž roce složil píseň "Tausend Fenster" pro mezinárodní hudební soutěž "Grand Prix de la Eurovision", interpretem jeho skladby na této soutěží byl Karel Gott. Udo Jürgens tuto soutěž vyhrál v roce 1965 s písní "Merci Cherie".

Jeho koncerty v rámci pravidelných turné po německy mluvicích zemích byly a jsou dodnes beznadějně vyprodané, jeho poslední turné s názvem "Einfach ich" získalo takovou přízeň publika, že byla spontánně prodloužena do konce roku 2009.

Spolupracuje se špičkovými evropskými a světovými textaři, mezi něž patří například Michael Kunze, Uli Heuer, Don Black nebo Filip Albrecht.

***

 

Udo Jürgens (* 30. September 1934 in Klagenfurt; bürgerlich Udo Jürgen Bockelmann) ist ein österreichischer Komponist und Sänger. Er besitzt sowohl die österreichische als auch die Schweizer Staatsangehörigkeit. Er ist einer der bedeutendsten Unterhaltungsmusiker des deutschen Sprachraums und stilistisch zwischen Schlager, Chanson und Popmusik einzuordnen.

 

Am 2. Dezember 2007 hatte das Musical Ich war noch niemals in New York im Operettenhaus Hamburg Weltpremiere. Alle Lieder darin stammen von Udo Jürgens und seinen Textdichtern. Selbst tritt er nicht auf, die Lieder werden von den Darstellern gesungen. Das Dialogbuch schrieben Gabriel Barylli und Christian Struppeck, choreografiert wurde das Musical von Kim Duddy. Das Musical dreht sich um die erfolgreiche Fernsehmoderatorin Lisa Wartberg. Deren Mutter Maria fühlt sich von der Tochter ins Altersheim abgeschoben. Gemeinsam mit ihrer Spät-Liebe Otto will sie sich ihren Lebenstraum erfüllen: Einmal nach Amerika und unter der Freiheitsstatue heiraten! So machen sich die beiden heimlich per Kreuzfahrtschiff auf die Reise. Als Lisa davon erfährt, nimmt sie mit Ottos Sohn Axel Stauder und dessen zwölfjährigem Sprössling Florian die Verfolgung auf. Auf hoher See treffen die drei Generationen schließlich aufeinander. Zu seinem 1. Musical s. Helden, Helden.

Zdroj/Quelle: www.wikipedie.org

 

kdo je to niki lauda?

Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda (* 22. února 1949, Vídeň) je rakouský letec, podnikatel, ale především je bývalý rakouský pilot Formule 1, trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984.

1. srpna 1976 na německé trati Nürburgring měl Niki Lauda potvrdit, že je blízko k obhajobě titulu. Při tomto závodě však měl nehodu, o které se mluví dodnes. Lauda se řítil po trati svým Ferrari rychlostí více než 250 km/h k místu zvanému Bergwerk, když jeho vůz neovladatelně zatočil doprava a narazil do plotu, který ho následně vymrštil zpět na dráhu. Do vraku poté narazil jezdec Brett Lunger. Laudův vůz tak začal hořet následkem exploze palivové nádrže, to už Niki neměl helmu, o kterou přišel po srážce s Lungerem. Lauda se tak ocitl v pekle s více než 900 °C a jen o vlásek unikl smrti, byl však ve vážném stavu. Plíce měl poškozené, hlavu a další části těla měl těžce popálené. Z nejhoršího se dostal, jizvy na tváři mu ale zůstanou až do konce života.

O 42 dní později se Niki Lauda opět usadil do svého monopostu a s obrovskými bolestmi bojoval o titul až do konce sezony. Titul nakonec o jeden bod neuhájil před Jamesem Huntem. O rok později, v roce 1977 opět získal titul mistra světa a to se mu povedlo znovu v roce 1984.

***

 

Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda (* 22. Februar 1949 in Wien) ist ein österreichischer Unternehmer und ehemaliger Automobilrennfahrer. Er startete zwischen 1971 und 1985 in der Formel 1 und wurde in dieser Zeit dreimal Weltmeister. Er ist ein Enkel des Industriellen Hans Lauda und stammt aus einem wohlhabenden familiären Umfeld.

zdroj/quelle: www.wikipedia.org