kniha Pop Story

 

9. leden 1986

 

Pouhý jeden týden pobytu v německé hitparádě stačil Falcovi, aby ukončil třítýdenní kralování Eltona Johna a jeho Nikity a se skladbou Jeanny dosáhl na její vrcholek. Pro Johanna Hölzela, jak znělo jeho vlastní jméno, tak začala šňůra nepřetržitých 8 týdnů pobytu na jedničce se singlem, který tehdy paradoxně některé německé a rakouské rozhlasové stanice odmítly kvůli textu vysílat.

 

7. února (je to 6. kruci!!!) 1998

 

Při autohavárii poblíž Puerto Plata v Dominikánské republice umírá v 41 letech rakouský zpěvák a skladatel Falco.

 

19. únor 1957

 

Ve Vídni se jako Johann Hölzel narodil zpěvák Falco. Byl prvním Rakušanem, jehož písnička zdolala vrchol amerického singlového žebříčku. Původně studoval hru na kontrabas na vídeňské konzervatoři,byl nejznámějším rakouským zpěvákem 80. let tím, který objevil Wiener rap. Jako první Evropan užíval ve svých textech stejným dílem němčinu a angličtinu. Jeho celoevropskými hity byly i písničky Der Kommissar, Jeanny, Wiener Blut, So Emotional a Vienna Calling. Před svou tragickou smrtí v roce 1998 ještě vydal songy Naked a Out of the Dark.

 

29. březen 1986

 

Prvním Rakušanem, který dobyl vrchol americké singlové hitparády, se v tento den stal zpěvák Falco. Jeho Formanovým filmem inspirovaná písnička Rock Me Amadeus, která několik předchozích týdnů panovala evropským hitparádám, se na tři týdny usídlila na vrcholku US Chart.

 

8. duben 1982

 

Po šesti týdnech v německé hitparádě se podařilo Falcovi hitu Der Kommissar dosáhnout až na její vrcholek. O vedení se během následujících čtyř týdnů přetahoval s písničkou Ein bisschen Frieden německé eurovizní vítězky Nicole. Nakonec to tedy byly celkem tři týdny ve vedení pro první megahit tohoto Rakušana.

 

10. květen 1986

 

Na jeden týden se do vedení britské dostal singl Rock Me Amadeus Rakušana Johanna Hölzela, teda Falca. V britském žebříčku se tahle písnička držela až do konce roku 1986.

 

24. červen 1982

 

Po sedmitýdenním vytrvalém ataku na nejvyšší příčku německé singlové hitparády začali členové novinové kapely Trio Da Da Da poslední, sedmý týden pobytu na své top pozici. Nejdříve si jim z dvojky nepodařilo projít před Falcova Komisaře, poté jim ve vedení zabránila eurovizní vítězka Nicole a jako poslední se nerozlusknutelným oříškem ukázal singl Ebony & Ivory Paula McCartneyho a Stevieho Wondera.

 

18. července 1985

 

Po pětitýdenním vzestupu dorazila na špici německé singlové hitparády písnička Rock Me Amadeus. Pro Falco to byl jeho první topper nejen o něco později ve Spojených Státech, ale i první písnička na vrcholku německé hitparády. Žebříček vedla 4 týdny po sobě.

 

6. listopad 1986

 

Necelý rok po úspěchu skandálního songu Jeanny se Rakušanu Falcovi podařilo s pokračováním příběhu dobýt vrchol německé singlové Chart. Na první místo žebříčku se song Coming Home – Jeanny Part II dostal tři týdny po svém nástupu na trh a vydržel tam celkem dva týdny.