Falcův životopis

23.10.2009 19:43

FALCO (vlastní jménem Johannes ,, Hans,, Hölzel, *19 února 1957 ve Vídni - 19. února v Puerto PLata v Dom.Rep.) byl rakouský muzikant. Falco byl označován za ,,1. bílého rappera,,. Jeho hit Rock me Amadeus dosáhl jako první německy zpívaný hit až na 1. příčku amerického US- Billboard Charts. 60 milionů prodaných nosičů hitu Rock me Amadeus udělalo z Falca legendu!

MLÁDÍ A VZDĚLÁNÍ

Johann Hölzel se narodil 19. února 1957, jako jediný, který přežil z trojčat. Brzy prokázal svůj hudební talent. Rychle se nazpaměť učil šlágry, které byly hrány v rádiu. K jeho čtvrtým narozeninám dostal krátký klavír (Stutzflügel, tento překlad se mi teda moc nezdá :-) ale našla jsem to ve slovníku), o rok později to byl gramofon s hity Elvise Presleyho. Poslouchal také Cliffa Richarda a Beatles. 1963 byl Hölzel zapojen do katolické soukromé školy Piaristů. Od roku 1967 navštěvoval Gymnázium-Rainer ve Vídni. O něco později opustil Alois Hölzel rodinu, takže Hanse vychovávala babička a matka Maria. V této fázi si s jeho maminkou utvořil velmi pevný vztah, který pokračoval až do Falcovi smrti. 1973 opustil Hans školu, kvůli spoustě zameškaných hodin. Na naléhání své matky začal studovat učňovské vzdělání k práci obchodníka. S kamarády založil skupinu Umspannwerk. V 17 se přihlásil dobrovolně k osmiměsíční službě u Rakouské spolkové armádě. V této době také začíná hrát na elektrickou kytaru, po té elektrickou kytaru vyměnil za jeho oblíbený nástroj E-bass.

 

HUDEBNÍ KARIÉRA

 

Začátky (1977-1980)

 

Hans Hölzel pobýval několik měsíců v západním Berlíně, kde hrál v klubech. Po té, když se vrátil, v jednom rakouském hotelu se 1. ledna 1977 díval na Novoroční skoky (Neujahrsspringen), kde skákal také jeden DDR-skokan Falko Weisspflog. Hölzel si pro svou hudební kariéru vybral právě toto jméno Falko, ale k v tomto jméně změnil na c.

Když se vrátil zpět do Vídně, vstoupil do skupiny Ersten Wiener Musiktheater (později se jmenovala Hallucination Company), S touto zažil také svůj první úspěch na Vídeňské scéně. Později vstoupil do politicko anarchistické skupiny Drahdiwaberl. Po této zkušenosti se stal Falco solovým zpěvákem. A v roce 1980 poprvé představil svou první píseň Ganz Wien. Na tomto vystoupení v Sophinsälle ve Vídni ho také objevil Vídeňský Plattenboss Markus Spiegel.

První alba (1981-1984)

 

1981 Falco se stal solovým zpěvákem. S Markusem Spiegelem a vídeňským producentem Robertem Pongerem produkoval svůj první velký hit Der Kommissar. Začátkem 1982 byl Der Kommissar uveden a sklízel úspěchy i v Kanadě a USA. Falco po té vydává album Einzelhaft i s dalším hitem Maschine brennt.

Druhé album Junge Römer, taktéž od Roberta Pongera. Toto album, ale neměklo moc velký úspěch proto se Falco rozhodl skoncovat s prací s Robertem Pongerem.

Mezinárodní průlom (1985-1987)

 

Po komerčním neúspěchu s Junge Römer vyměnil v roce 1985 Falco Roberta Pongera za nizozemské duo Rob & Ferdi Bolland. Nejprve oba bratři produkovali CD Falco3. Ovlivněn filmem Miloše Formana (Amadeus) vytvořil Falco s těmito bratry hit Rock me Amadeus. Hit se stal špičkou v Evropě i Americe, kde získal v hitparádě US-Billboard Charts 20. března 1986 po 3 týdny místo 1. O několik týdnů později se hit stal také číslo 1 ve Velké Británii. Falco se stal světovou hvězdou!!

V německy mluvících zemích byla uvedena další píseň, tentokrát ostře kontroverzní píseň Jeanny. Jeanny byla, ale zakázána, jelikož byl text písně až moc odvázaný a velmi pohoršující. Po bojkotu byla Jeanny zase uvedena a v roce 1986 se držela na 1. místě v Německu celých 8 měsíců!

Po turné v létě 1986 započal Falco práci na čtvrtém albu Emotional, uvedeno bylo téhož roku na podzim. Na tomto abu se nacházely hity jako The Sound of Musik, Dominy Home (Jeanny, Part II, Ein Jahr danach) a Emotional. Po vydání tohoto alba se Falco vydal na svétové turné po Rakousku, Německu, Švýcarsku ale i Japonsku.

Zpětné údery (1988-1991)

 

Po japonském turné (1987) byl Falco na tom velmi psychicky i fyzicky špatně, jelikož toto turné bylo velmi vyčerpávající. Na konci roku, ale s Brigitte Nielsen natočil hit Body next to Body produkovaný Giorgiem Moroderem (tato píseň není uveřejněna na žádném z Falcových alb).

Falco začal pracovat na pátém albu, toto produkovaly bratři Rollandové. Podzim 1988 a album s názvem Wiener Blut je na světě! Po tomto neúspěchu s tímto albem Wiener Blut přestala spolupráce s bratry Rollandovými, ale Falco se vrátil ke svému producentovi prvních alb, Robertu Pongerovi. Ten s Falcem produkoval v roce 1990 album Data de Groove, toto album získalo v Rakousku místo 11.

 

Comeback (1992-1994)

 

Na podzim 1992 vydal Falco album Nachtflug, který se prodával lépe než Data de Groove. Také hit Titanic zaznamenal v Rakousku velký úspěch. Úspěchem s albem Nachtflug byl motivován k Evropskému turné (v květnu 1993).

V rámci tohoto turné strávil o měsíc později na Vídeňském Donauinselfestu. Na tento legendární koncert se přišlo podívat, přes 150.000 návštěvníků. Ani špatné počasí, které tu panovalo za Falcova koncertu nedokázalo odradit návštěvníky. 1994- nový účes a koncert s orchestrem Breitwand-Sound ve Wiener Neustadt

Změna stylu (1995-1997)

Rok 1995 a s ním nově vydaný hit Mutterm der Mann mit dem Koks ist da. V létě 1996 byl publikován hit Naked. 19. února započaly oslavy 40. narozenin Falca. Na oslavu Falcových narozenin byl pozván i jeho dlouholetý přítel Niki Lauda. V Laudově letecké společnosti bylo později i jedno z letadel pokřtěno jménem Falco (přesněji: Boeing 737), tímto letadlem byly převáženy i ostatky Falca po jeho nehodě v Dom. Rep. Silvestr 1997 a poslední Falcovo oficiální vystoupení v Excalibur City. Začátkem roku 1998 po vánočních svátcích strávených s maminkou odletěl zpět do Dom. Rep., která se stala jeho druhým domovem.

 

Smrt (1998) 

6. února 1998 zemřel Falco při autonehodě blízko města Monte Llano v Dom. Rep. Mluví se o tom, že měl v krvi 1,5 promile kokainu a rovněž i marihuanu. O týden později byl pohřben na Vídeňském hřbitově (Wiener Zentralfriedhof). V této době také Falco chystal velký návrat na hudební scénu s novým albem, který mělo nést název Egoisten (byl ale přejmenován na Out of the Dark (Into the Light)). Tohoto úspěchu se už ale nedočkal. Album bylo vydáno posmrtně. Dalším posmrtným albem bylo Verdammt, wir leben noch!

 

 Posmrtné působení

Po jeho smrti byl tedy vydány ještě 2 alba, které mu měli zaručit úspěch, ještě když byl živ. 2000 byl uveden F@lco – Cyber show s André Eisermannem, Hansi Langem, Romanem Gregorym a dalšími.

24. září 2000 byl také uveden muzikál Falco meets Amadeus (FMA) v Berlínském divadle západu (im Berlinek Theater des Westens). 6. dubna 2006 debutoval muzikál v Düssledorfském divadle Kapitol (Kapitol-Theater). 2007 bylo k výročí Falcových nedožitých 50. narozenin uvedeno na trh dvoj-CD a DVD s názvem Hoch wie nie. K výročí 10 let od Falcovi smrti byl vydán 1. února 2008 CD a DVD Symphonic s kompletním koncertem z roku 1994 z Wiener Neustadt. Po té 7. února 2008 do kin zamířil film o Falcovi: Falco- Verdammt, wir leben noch! Jako hlavní představitel Falca se tu objevil frontman kapely Mondscheiner Manuel Rubey.

 

Soukromý život

13. března 1986 přišla na svět Katharina Bianca a 17. června 1988 se Falco oženil s Isabellou Vitkovic (Katharininou matkou) v Las Vegas. Ale o několik měsíců později nastává rozvod. 1993 Falco postupuje otcovské testy a zjišťuje, že není pravým otcem Kathariny.